Suurkontsert
KADRI VOORAND 4, ESTONIAN VOICES JA VHK ORKESTER
Kadri Voorand 4: Kadri Voorand, Mihkel Mälgand, Ahto Abner, Raul Ojamaa
Estonian Voices: Maria Väli, Mirjam Dede, Kadri Voorand, Mikk Dede, Rasmus Erismaa, Aare Külama
Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester Dirigent Rasmus Puur
Kontsert on ühe vaheajaga ja kestab u 2 tundi.
Selle suve ühe suurejoonelisema kontserd tarbeks ühendavad jõud Kadri Voorand 4, Estonian Voices ja VHK keelpilliorkester koos dirigent Rasmus Puuriga. Müstilisel ja imeilusal südamelaulude kontserdil kõlavad Rasmus Puuri, Tõnu Kõrvitsa ja Ülo Kriguli seaded Estonian Voicesi albumi „Kalleimale“ ja Kadri Voorandi uue kava „Ma olen siin“ parimatele paladele. Ühel õhtul kohtuvad iidsete kloostrimüüride vahel lummav paik ja erilised helid.
„Kontsert Birgitta festivalil on ainukordne ning suurejooneline koostöö, mida ei enne ega ka ilmselt pärast festivali rohkem kuulda ei saa. Lavale astub üks minu unistuste koosseise. Koos luuakse kaheks õhtuks muusikaline imedemaa, kus unistused saavad tiivad. Oleme selleks valinud kavatäie meloodiaid ja laulusõnu, mis kokku jutustavad ühe suure armastuse loo. Stiililiselt on sellesse helikeelde segatud souli, blues’i, nii kodumaist kui ka aafrika rahvamuusikat. Huvitav on ka asjaolu, et mitmed selle kava jaoks sündinud lood on juhuslikult rahuliku südametukse rütmiga, mida ilmestame ka sügavakõlaliste trummipartiidega. See kõik kõlab kaunite orkestreeringute saatel. Orkestrile seavad meie parimaid hitte Eesti ühed hinnatuimad heliloojad Tõnu Kõrvits, Ülo Krigul ja Rasmus Puur. On erakordne, et kokku saab just selline kollektiiv. Lai kõlapind luuakse VHK orkestri kaasabil eesotsas Rasmus Puuriga. Kontserdi keskmes aga on kaks kollektiivi, kelle kunstiline juht ma olen: Estonian Voices ja Kadri Voorand 4. Eriline puhk on see, et üldjuhul neid kollektiive koos laval ei näe. Olen neid kahte liini eraldi ajanud. Kirjutanud ka laule kummalegi isemoodi, kuid aina rohkem on meie laulud sobinud nii minule soolobändis kui ka Estonian Voicesile ja aeg on sealmaal, et kaheks õhtuks ühendavad kõik jõud selleks, et luua midagi suurelt imelist. Laia kõla ja valgusmängu keskel saab kuulaja täielikult kohal olla ja kogeda, homsele poenimekirjale või grillipeole mõtlemata. Loodan kuulajad täielikult nende laulude sisse uputada.
Kadri Voorand
•
„Ma olen siin“
Kadri Voorand, orkestriseade Ülo Krigul
Kadri Voorand 4, Estonian Voices, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„I Stopped Time“
Kadri Voorand, orkestriseade Rasmus Puur
Estonian Voices, VHK keelpilliorkester, Kadri Voorand 4, dirigent Rasmus Puur
„Ma ootan su ära“
Kadri Voorand, orkestriseade Rasmus Puur
Estonian Voices, VHK keelpilliorkester, Kadri Voorand 4, dirigent Rasmus Puur
„Mmlalallaa“
Kadri Voorand, orkestriseade Ülo Krigul
Kadri Voorand, Estonian Voices, VHK keelpilliorkester, Kadri Voorand 4, dirigent Rasmus Puur
„Isale“
Kadri Voorand, orkestriseade Tõnis Kõrvits
Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„Please Come Home“
Kadri Voorand, orkestriseade Ülo Krigul
Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„Sookail“
Kadri Voorand, orkestriseade Rasmus Puur
Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„Kui mina ükskord naise võtan“
Kadri Voorand, orkestriseade Tõnis Kõrvits
Estonian Voices, Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„Veere, veere“
Kadri Voorand, orkestriseade Tõnu Kõrvits
Estonian Voices, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„When The Sun“
Kadri Voorand, orkestriseade Ülo Krigul
Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„Imagine“
John Lennon, seadnud Kadri Voorand, orkestriseade Ülo Krigul
Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„Dreaming / Hope Never Dies“
John Lennon, seadnud Kadri Voorand, orkestriseade Rasmus Puur
Estonian Voices, Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„Tule siia“
Kadri Voorand, orkestriseade Ülo Krigul
Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
„Kallimale, kallimale“
Kadri Voorand, trad, orkestriseade Tõnis Kõrvits
Estonian Voices, Kadri Voorand 4, VHK keelpilliorkester, dirigent Rasmus Puur
•
Särav Kadri Voorand on mitmekülgne vokalist, pianist ja helilooja, kelle kirglik esitus on pälvinud palju heakskiitu nii kodu- kui ka välismaal. Birgitta festivalil tuuakse publikuni uus kava, mis on varasemaga võrreldes üks minimalistlikumaid ja Kadri Voorandi häälekasutuse poolest enneolematult uudne.
Mihkel Mälgand on üks muusikaliselt aktiivsemaid bassiste Eestis. Ta on peale Voorandi teinud koostööd paljude eri koosseisude ja staaridega üle maailma, sh Estonian Dream Big Band, New Wind Jazz Orchestra, Sven Grünberg Group, Tõnis Mägi, John Scofield, Randy Brecker, Bob Mintzer, Frank Foster, Kurt Elling, John Riley, Dean Brown, Dee Dee Bridgewater, Deborah Brown jt. Mälgand pälvis silmapaistva loomingulise tegevuse eest aastal 2019 Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. Mihkel Mälgand on ohtralt kontserte andnud nii kodu- kui ka välismaal.
Raul Ojamaa on kitarrist, produtsent ja laulukirjutaja, kes on aktiivne mitmes bändis (Miljardid, Ines, nublu, Küttebänd) ja projektis (Kristjan Järvi „Meelte videvik“). Peale paljude koostööde paneb ta praegu peamise energia oma sooloprojekti, milles ühendab kitarrimängu ja elektroonilise muusika.
Ahto Abner on üks muusikaliselt aktiivsemaid trummareid Eestis, kes on samuti teinud koostööd kõige silmapaistvamate muusikutega rahvusvahelisel tasemel. Nii on ta kaasa teinud ja tegev mitmes pop- ja jazz-projektis, sh MiaMee, Ewert Sundja, Eda-Ines Etti, Siiri Sisask jt. Ta on käinud kontserditurneedel Norras, Islandil, Rumeenias, Lätis ja Venemaal.
Mitme auhinnaga pärjatud Estonian Voices on eksperimenteerimislembene vokaalsekstett, kelle kunstiline juht ja peamine arranžeerija on Kadri Voorand. Nende ampluaa hõlmab jazz’i, klassikalist muusikat ja folki ning repertuaar koosneb nii originaalloomingust kui ka rahvamuusikast, teiste hulgas isegi paarist pop-hitist.
Ansambli nutikas stiil lõimib mängulisust absoluutse tehnilise meisterlikkusega, mida ühendavad kelmikas naeratus ja hurmav annus vokaalset helikunsti. Mitu oma valdkonna tõelist tippu nagu Peder Karlsson (The Real Group) ja Britt Quentin (M-Pact) on kinnitanud Estonian Voicesi ainulaadsust vokaalansamblina mitte ainult Eestis, vaid ka Euroopas ja miks mitte kogu maailmas.
Juba ansambli esimene ülesastumine Vooranna arranžeeringutega 2011. aastal festivalil Jõulujazz oli murranguline. Edukale avakontserdile järgnesid esinemised mitmel pool Eestis, aga ka ringreisidel Saksamaal, Venemaal, Rootsis, Šveitsis, Soomes, Lätis, Leedus ja Hiinas. Koostööd on tehtud Estonian Dream Big Bandiga, jazz-vokalisti Datevik Hovanesianiga ja M-Pacti endise kunstilise juhi Britt Quentiniga. 2013. aastal andis Estonian Voices jõulukontserdi koos rühmitusega New York Voices; 2016. aastal esineti koos vokaalsekstetiga Take 6. Estonian Voices on esinenud ka ühena peaesinejatest London A Cappella Festivalil, andes festivali avakontserdi.
Vokaalansambli Estonian Voices kauaoodatud debüütalbum „Ole hea“ pälvis Eesti Muusikaauhindade 2015 aasta parima jazz-albumi tiitli. 2016. aastal valiti Estonian Voices parimaks jazz-ansambliks. 2018. aasta sügisel ilmus vokaalkuuiku teine album „Taat läks lolliks“. 2024. aastal ilmus nende kolmas album „Kallimale“.
Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakooli õpilastest koosnev VHK keelpilliorkester loodi 1996. aastal. 26-liikmelises orkestris musitseerivad noored vanuses 14–20 eluaastat ning repertuaar koosneb pea ainult eesti muusikast. Hooajas on umbes 40 ülesastumist üle Eesti. Välja on antud neli autoriplaati Cyrillus Kreegi, Mart Saare, Veljo Tormise ja Ester Mägi loomingust.
VHK keelpilliorkester on koostööd teinud paljude muusikutega eri žanridest: alates Hans Christian Aavikust, Maria Listrast, Johan Randverest, ja Theodor Singist lõpetades Mari Kalkuni, Liisi Koiksoni, Mari Jürjensi, Vaiko Epliku, Jaan Pehki ja Jarek Kasariga. Orkestriga töötavad ka tunnustatud interpreedid Madleen Kristen Alasi, Mari Targo, Rain Vilu ja Villu Vihermäe. Alates 2015. aastast on orkestri dirigent Rasmus Puur.
Rasmus Puur on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni erialal (Tõnu Kõrvits, René Eespere), õppinud dirigeerimist Tõnu Kaljuste juures ning vahetusüliõpilasena Helsingi Sibeliuse Akadeemias (Juhani Nuorvala).
Rasmus Puuri loomingut on esitanud pea kõik Eesti professionaalsed ning paljud harrastuskollektiivid. Ta on ka hinnatud arranžeerija ja orkestreerija. Puur on olnud mitme muusikalavastuse muusikajuht ja dirigent, loonud muusikat Tallinna Linnateatri, Eesti Draamateatri, Ugala ja Rakvere teatri ning Kinoteatri ja Nargen Opera koostöös valminud lavastustele.
2021. aasta oktoobrist on Rasmus Puur Eesti Vabariigi presidendi kultuurinõunik.